Fox Electronics FVXO-PC73B-40
FVXO-PC73B-40 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-PC73B-40
Brief Description
OSC VCXO 40.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FVXO-PC73B-40.pdf
Availability of FVXO-PC73B-40
QUANTITY
FVXO-PC73B-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-PC73B-40
Internal Part NumberEIS-FVXO-PC73B-40
TypeVCXO
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-PC73B-40
Related LinksFVXO-P, FVXO-PC73B-40 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-PC73B-40 Details Description
Related parts for FVXO-PC73B-40
INDUCT ARRAY 2 COIL 33.12UH SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 4.8A D2PAK datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SMT3 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.00V SC70-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 790MA 240 MOHM datasheet.pdf