Samtec, Inc. FW-07-03-F-D-286-065
FW-07-03-F-D-286-065 picture photo
Mfg. Part Number
FW-07-03-F-D-286-065
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN BOARD STKR HDR .50" 14POS
Datasheet Download
FW-07-03-F-D-286-065.pdf
Availability of FW-07-03-F-D-286-065
QUANTITY
FW-07-03-F-D-286-065 Order Process
Ship out your order
Specifications of FW-07-03-F-D-286-065
Internal Part NumberEIS-FW-07-03-F-D-286-065
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesFlex Stack, FW
PackagingTube
Number of Positions14
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Length - Overall0.352" (8.94mm)
Length - Post (Mating)0.065" (1.65mm)
Length - Stack Height0.287" (7.30mm)
Length - Tail-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FW-07-03-F-D-286-065
Related LinksFW-07-03-F, FW-07-03-F-D-286-065 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FW-07-03-F-D-286-065 Details Description
Related parts for FW-07-03-F-D-286-065
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IGBT ASSEMBLY 3-PHASE 600V 150A datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
IC OFFLINE CONV PWM OVP 16SOIC datasheet.pdf
CONN FPC VERT 20POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 12POS STR TIN datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BERGSTIK HDR PIP datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
14POS STRAIN RELIEF datasheet.pdf