Eaton (formerly Cooper Bussmann) FWJ-2000A
FWJ-2000A picture photo
Mfg. Part Number
FWJ-2000A
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 2000A 1000V
Datasheet Download
FWJ-2000A.pdf
Availability of FWJ-2000A
QUANTITY
FWJ-2000A Order Process
Ship out your order
Specifications of FWJ-2000A
Internal Part NumberEIS-FWJ-2000A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFWJ
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated1000VAC (1kV)
Current2kA
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension3.500" Dia x 6.811" L (88.90mm x 173.00mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t7600000
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWJ-2000A
Related LinksFWJ-, FWJ-2000A Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FWJ-2000A Details Description
Related parts for FWJ-2000A
RES SMD 107K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
NON PLUG-INWOBBLE SPRNG DPDT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 85-170V 3.5A datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 19PR SHLD 300V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf