ICCNEXERGY FWPC10012-D8F-NC
FWPC10012-D8F-NC picture photo
Mfg. Part Number
FWPC10012-D8F-NC
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 100W
Datasheet Download
FWPC10012-D8F-NC.pdf
Availability of FWPC10012-D8F-NC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FWPC10012-D8F-NC Order Process
Ship out your order
Specifications of FWPC10012-D8F-NC
Internal Part NumberEIS-FWPC10012-D8F-NC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesFWPC100
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input110VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts)100W
No Load Power Consumption-
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency80%
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorDIN, 8 Pin
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max100W
Input Connector-
Cord Length-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWPC10012-D8F-NC
Related LinksFWPC1001, FWPC10012-D8F-NC Datasheet, ICCNEXERGY Distributor
FWPC10012-D8F-NC Details Description
Related parts for FWPC10012-D8F-NC
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 12.12"L X 12"W datasheet.pdf
SITE LICENSE CORDIC ALGO ECP2M datasheet.pdf
RES 487K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN TERMINAL BLOCK 6POS 3.5MM datasheet.pdf