Eaton (formerly Cooper Bussmann) FWX-50A14F
FWX-50A14F picture photo
Mfg. Part Number
FWX-50A14F
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 50A 250V FERRULE UL
Datasheet Download
FWX-50A14F.pdf
Availability of FWX-50A14F
QUANTITY
FWX-50A14F Order Process
Ship out your order
Specifications of FWX-50A14F
Internal Part NumberEIS-FWX-50A14F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFWX
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Voltage - Rated250VAC, 250VDC
Current50A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t200
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWX-50A14F
Related LinksFWX-5, FWX-50A14F Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
FWX-50A14F Details Description
Related parts for FWX-50A14F
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 20.8 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CTV 29C 29#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
4.7UF 63V 5X12 85C AXI datasheet.pdf
26500 37#20 2#16 S BY RECP LC datasheet.pdf
CAP 680 UF 20% 35 V datasheet.pdf