Hirose Electric Co Ltd FX10A-144P-SV1(71)
FX10A-144P-SV1(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX10A-144P-SV1(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 144POS W/POST SMD
Datasheet Download
FX10A-144P-SV1(71).pdf
Availability of FX10A-144P-SV1(71)
QUANTITY
FX10A-144P-SV1(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10A-144P-SV1(71)
Internal Part NumberEIS-FX10A-144P-SV1(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions144
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm
Height Above Board0.177" (4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10A-144P-SV1(71)
Related LinksFX10A-144, FX10A-144P-SV1(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10A-144P-SV1(71) Details Description
Related parts for FX10A-144P-SV1(71)
POST BIND STRIP 5"L F-GLASS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC 1.5KA datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN M8 4POS R/A PLUG datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 1DIG 0.4" SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
KT4 BLACK COVER datasheet.pdf
CLASS II DESKTOP 18V 40W datasheet.pdf