Hirose Electric Co Ltd FX10B-120P/12-SV1
FX10B-120P/12-SV1 picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-120P/12-SV1
Brief Description
CONN HEADER 120POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-120P/12-SV1.pdf
Availability of FX10B-120P/12-SV1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX10B-120P/12-SV1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-120P/12-SV1
Internal Part NumberEIS-FX10B-120P/12-SV1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package60
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm
Height Above Board0.177" (4.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-120P/12-SV1
Related LinksFX10B-12, FX10B-120P/12-SV1 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-120P/12-SV1 Details Description
Related parts for FX10B-120P/12-SV1
CONN HEADER .100 SINGL STR 2POS datasheet.pdf
CLAMP CABLE .437" DIA STEEL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
UPPER CONDUCTOR DIE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150V 5A DO214AC datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAXM17514 datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 51PF 500V 5% NP0 1210 datasheet.pdf