Hirose Electric Co Ltd FX10B-144P-SV(91)
FX10B-144P-SV(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-144P-SV(91)
Brief Description
CONN HDR 144POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-144P-SV(91).pdf
Availability of FX10B-144P-SV(91)
QUANTITY
FX10B-144P-SV(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-144P-SV(91)
Internal Part NumberEIS-FX10B-144P-SV(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions144
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-144P-SV(91)
Related LinksFX10B-14, FX10B-144P-SV(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-144P-SV(91) Details Description
Related parts for FX10B-144P-SV(91)
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS VERT 2MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 800MA 90 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 190POS VERT W/BARBS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf