Hirose Electric Co Ltd FX11LB-60S/6-SV(71)
FX11LB-60S/6-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LB-60S/6-SV(71)
Brief Description
CONN RECEPT 60POS W/O POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LB-60S/6-SV(71).pdf
Availability of FX11LB-60S/6-SV(71)
QUANTITY
FX11LB-60S/6-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LB-60S/6-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX11LB-60S/6-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Standard Package60
SeriesFX11
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.065" (1.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LB-60S/6-SV(71)
Related LinksFX11LB-60, FX11LB-60S/6-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LB-60S/6-SV(71) Details Description
Related parts for FX11LB-60S/6-SV(71)
22-PIN TEST CLIP ALLOY DIP .60" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4PDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FAN BLWR CENT 280X162MM 230VAC datasheet.pdf