Hirose Electric Co Ltd FX11LB-68P-SV(21)
FX11LB-68P-SV(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LB-68P-SV(21)
Brief Description
CONN HEADER 68POS W/O POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LB-68P-SV(21).pdf
Availability of FX11LB-68P-SV(21)
QUANTITY
FX11LB-68P-SV(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LB-68P-SV(21)
Internal Part NumberEIS-FX11LB-68P-SV(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions68
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LB-68P-SV(21)
Related LinksFX11LB-6, FX11LB-68P-SV(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LB-68P-SV(21) Details Description
Related parts for FX11LB-68P-SV(21)
IC MCU ARM7 62KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
CONN MALE M12 4POS STR 7M CABLE datasheet.pdf
C DUAL AND-ORINV GATE 14-SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 4GB 244RDIMM datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf