Hirose Electric Co Ltd FX11LB-80S/8-SV
FX11LB-80S/8-SV picture photo
Mfg. Part Number
FX11LB-80S/8-SV
Brief Description
CONN RECEPT 80POS W/O POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LB-80S/8-SV.pdf
Availability of FX11LB-80S/8-SV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX11LB-80S/8-SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LB-80S/8-SV
Internal Part NumberEIS-FX11LB-80S/8-SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
SeriesFX11
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.065" (1.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LB-80S/8-SV
Related LinksFX11LB-, FX11LB-80S/8-SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LB-80S/8-SV Details Description
Related parts for FX11LB-80S/8-SV
TUBE PVC 600V CLR 1"(26.31MM) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE A 16POS datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 355MA 800 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 504W datasheet.pdf