Hirose Electric Co Ltd FX11LB-92P-SV(21)
FX11LB-92P-SV(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LB-92P-SV(21)
Brief Description
CONN HEADER 92POS W/O POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LB-92P-SV(21).pdf
Availability of FX11LB-92P-SV(21)
QUANTITY
FX11LB-92P-SV(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LB-92P-SV(21)
Internal Part NumberEIS-FX11LB-92P-SV(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFX11
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions92
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.075" (1.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LB-92P-SV(21)
Related LinksFX11LB-9, FX11LB-92P-SV(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LB-92P-SV(21) Details Description
Related parts for FX11LB-92P-SV(21)
CONN HEADER SHD 40POS TOP 1MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 400MW ALF2 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO SC70-8 datasheet.pdf
IC PWR-DIST SW DL CURR-LMT 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
1222 SILVER 500 FT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2COAX+16LV SKT datasheet.pdf
SL-MSR30M (METAL) 4NC, 1XM20 datasheet.pdf
PMI BASE 1INCAND S-6 BAYO SCREW datasheet.pdf
RES SMD 5.76 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf