Hirose Electric Co Ltd FX20-120P-0.5SV15
FX20-120P-0.5SV15 picture photo
Mfg. Part Number
FX20-120P-0.5SV15
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 120POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
FX20-120P-0.5SV15.pdf
Availability of FX20-120P-0.5SV15
QUANTITY
FX20-120P-0.5SV15 Order Process
Ship out your order
Specifications of FX20-120P-0.5SV15
Internal Part NumberEIS-FX20-120P-0.5SV15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileConnectors for Smart Metering - Hirose
Featured ProductFX20 Series
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX20
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights15mm, 25mm
Height Above Board0.519" (13.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX20-120P-0.5SV15
Related LinksFX20-120, FX20-120P-0.5SV15 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX20-120P-0.5SV15 Details Description
Related parts for FX20-120P-0.5SV15
RES SMD 442 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 72W datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT R/A PCB datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf