Hirose Electric Co Ltd FX20-120P-0.5SV20
FX20-120P-0.5SV20 picture photo
Mfg. Part Number
FX20-120P-0.5SV20
Brief Description
CONN PLUG 120POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
FX20-120P-0.5SV20.pdf
Availability of FX20-120P-0.5SV20
QUANTITY
FX20-120P-0.5SV20 Order Process
Ship out your order
Specifications of FX20-120P-0.5SV20
Internal Part NumberEIS-FX20-120P-0.5SV20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileConnectors for Smart Metering - Hirose
Featured ProductFX20 Series
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX20
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights20mm, 30mm
Height Above Board0.717" (18.21mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX20-120P-0.5SV20
Related LinksFX20-120, FX20-120P-0.5SV20 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX20-120P-0.5SV20 Details Description
Related parts for FX20-120P-0.5SV20
TRIMMER 5K OHM 0.3W TH datasheet.pdf