Hirose Electric Co Ltd FX20-60P-0.5SV20(10)
FX20-60P-0.5SV20(10) picture photo
Mfg. Part Number
FX20-60P-0.5SV20(10)
Brief Description
CONN HDR 60POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
FX20-60P-0.5SV20(10).pdf
Availability of FX20-60P-0.5SV20(10)
QUANTITY
FX20-60P-0.5SV20(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX20-60P-0.5SV20(10)
Internal Part NumberEIS-FX20-60P-0.5SV20(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileConnectors for Smart Metering - Hirose
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX20
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights20mm, 30mm
Height Above Board0.717" (18.21mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX20-60P-0.5SV20(10)
Related LinksFX20-60P-0, FX20-60P-0.5SV20(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX20-60P-0.5SV20(10) Details Description
Related parts for FX20-60P-0.5SV20(10)
CONN TRANSIST TO-5 3POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A 10MSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.2A 8MSOP datasheet.pdf
HEATSINK BLACK ANODIZED 50.8MM datasheet.pdf
RES 64.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf