| Internal Part Number | EIS-M55342K06B80E6RT5V | |
| PCN Assembly/Origin | Multiple Devices 23/Dec/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM0705 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Resistance (Ohms) | 80.6k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.15W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0705 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |