Hirose Electric Co Ltd FX2B-40PA-1.27DS(71)
FX2B-40PA-1.27DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX2B-40PA-1.27DS(71)
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN HEADER R/A 40POS 1.27MM
Datasheet Download
FX2B-40PA-1.27DS(71).pdf
Availability of FX2B-40PA-1.27DS(71)
QUANTITY
FX2B-40PA-1.27DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX2B-40PA-1.27DS(71)
Internal Part NumberEIS-FX2B-40PA-1.27DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package33
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX2B-40PA-1.27DS(71)
Related LinksFX2B-40PA-, FX2B-40PA-1.27DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX2B-40PA-1.27DS(71) Details Description
Related parts for FX2B-40PA-1.27DS(71)
RES SMD 1.07M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 32 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 5.5V 3A datasheet.pdf