Hirose Electric Co Ltd FX30B-2P-7.62DSA25
FX30B-2P-7.62DSA25 picture photo
Mfg. Part Number
FX30B-2P-7.62DSA25
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 2POS PCB VERT
Datasheet Download
FX30B-2P-7.62DSA25.pdf
Availability of FX30B-2P-7.62DSA25
QUANTITY
FX30B-2P-7.62DSA25 Order Process
Ship out your order
Specifications of FX30B-2P-7.62DSA25
Internal Part NumberEIS-FX30B-2P-7.62DSA25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX30B Series Power Connector Systems
Standard Package42
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFunctionMax™ FX30B
PackagingTray
Connector TypeShrouded
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.300" (7.62mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Height Stacking (Mating)0.984" (25.00mm)
Molding Height Above Board0.756" (19.20mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
FeaturesBoard Guide, Board Lock
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX30B-2P-7.62DSA25
Related LinksFX30B-2P-, FX30B-2P-7.62DSA25 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX30B-2P-7.62DSA25 Details Description
Related parts for FX30B-2P-7.62DSA25
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf