Hirose Electric Co Ltd FX4B2-52S-1.27SV(71)
FX4B2-52S-1.27SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4B2-52S-1.27SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 52POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4B2-52S-1.27SV(71).pdf
Availability of FX4B2-52S-1.27SV(71)
QUANTITY
FX4B2-52S-1.27SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4B2-52S-1.27SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX4B2-52S-1.27SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX4
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions52
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4B2-52S-1.27SV(71)
Related LinksFX4B2-52S-, FX4B2-52S-1.27SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4B2-52S-1.27SV(71) Details Description
Related parts for FX4B2-52S-1.27SV(71)
FIXED IND 2.7NH 2.1A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM3010 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 80POS datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 18.03MM datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf