Hirose Electric Co Ltd FX4B3-52P-1.27SV(71)
FX4B3-52P-1.27SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4B3-52P-1.27SV(71)
Brief Description
CONN HDR 52POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4B3-52P-1.27SV(71).pdf
Availability of FX4B3-52P-1.27SV(71)
QUANTITY
FX4B3-52P-1.27SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4B3-52P-1.27SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX4B3-52P-1.27SV(71)
SeriesFX4
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions52
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4B3-52P-1.27SV(71)
Related LinksFX4B3-52P-, FX4B3-52P-1.27SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4B3-52P-1.27SV(71) Details Description
Related parts for FX4B3-52P-1.27SV(71)
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CONN 1/4" PHONE PLUG 3 POLE datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 50mA Backlight 32-QFN (5x5) datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-12VOUT datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONTACT SOCKET CRIMP 28-30AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DO214AA datasheet.pdf
Low Cost, High Performance Voltage Feedback, 325 MHz Amplifiers IC datasheet.pdf