Hirose Electric Co Ltd FX4C3-52P-1.27DSAL(71)
FX4C3-52P-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C3-52P-1.27DSAL(71)
Brief Description
CONN HDR 52POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C3-52P-1.27DSAL(71).pdf
Availability of FX4C3-52P-1.27DSAL(71)
QUANTITY
FX4C3-52P-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C3-52P-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C3-52P-1.27DSAL(71)
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions52
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights8mm, 10mm, 11mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C3-52P-1.27DSAL(71)
Related LinksFX4C3-52P-1, FX4C3-52P-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C3-52P-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for FX4C3-52P-1.27DSAL(71)
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U 0805 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 VERT MNT W/TABS datasheet.pdf
TOOL BENCH PRESS 8POS PLUGS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 15W datasheet.pdf
BUSHING W/STR RELIEF NYLON BLACK datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 63V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf