Hirose Electric Co Ltd FX5M1-120S-DSAL(70)
FX5M1-120S-DSAL(70) picture photo
Mfg. Part Number
FX5M1-120S-DSAL(70)
Brief Description
CONN RECEPT 120POS 1MM STR W/PIN
Datasheet Download
FX5M1-120S-DSAL(70).pdf
Availability of FX5M1-120S-DSAL(70)
QUANTITY
FX5M1-120S-DSAL(70) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX5M1-120S-DSAL(70)
Internal Part NumberEIS-FX5M1-120S-DSAL(70)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX5M1
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX5M1-120S-DSAL(70)
Related LinksFX5M1-120, FX5M1-120S-DSAL(70) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX5M1-120S-DSAL(70) Details Description
Related parts for FX5M1-120S-DSAL(70)
DIODE GEN PURP 100V 1A DO41 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT I2C V-OUT 10-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/YELLOW datasheet.pdf
RES 525 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP SIDE 1POS datasheet.pdf
CONN HDR 20PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE LK QA 040A RB 23" datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf