Hirose Electric Co Ltd FX6-60S-0.8SV2
FX6-60S-0.8SV2 picture photo
Mfg. Part Number
FX6-60S-0.8SV2
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 60POS .8MM W/BOSS
Datasheet Download
FX6-60S-0.8SV2.pdf
Availability of FX6-60S-0.8SV2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FX6-60S-0.8SV2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6-60S-0.8SV2
Internal Part NumberEIS-FX6-60S-0.8SV2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX6
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6-60S-0.8SV2
Related LinksFX6-60S, FX6-60S-0.8SV2 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6-60S-0.8SV2 Details Description
Related parts for FX6-60S-0.8SV2
CONN PLUG 5POS 94V-2 UNI-MATE datasheet.pdf
CONN SPADE SPRG 20-24 AWG #4 TIN datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLS 600V 100A datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT SPDT 5A datasheet.pdf
STENCIL BGA-100 1MM datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.025 BLACK 275' datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 3.4A 100 MOHM TH datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 90TFBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 4POS datasheet.pdf