Hirose Electric Co Ltd FX6-80S-0.8SV2(93)
FX6-80S-0.8SV2(93) picture photo
Mfg. Part Number
FX6-80S-0.8SV2(93)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 80POS .8MM W/BOSS
Datasheet Download
FX6-80S-0.8SV2(93).pdf
Availability of FX6-80S-0.8SV2(93)
QUANTITY
FX6-80S-0.8SV2(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6-80S-0.8SV2(93)
Internal Part NumberEIS-FX6-80S-0.8SV2(93)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX6
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6-80S-0.8SV2(93)
Related LinksFX6-80S-0, FX6-80S-0.8SV2(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6-80S-0.8SV2(93) Details Description
Related parts for FX6-80S-0.8SV2(93)
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C HOTSWAP 2CH 8DFN datasheet.pdf
CONN SPRING 72POS DUAL .255 SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
TINY BREAD BOARD KIT datasheet.pdf
TV 32C 32#20 PIN RECP datasheet.pdf
Low Voltage, 300 MHz Quad 2:1 Mux Analog HDTV Audio/Video Switch IC datasheet.pdf