Hirose Electric Co Ltd FX6A-20S-0.8SV2(71)
FX6A-20S-0.8SV2(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-20S-0.8SV2(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 20POS .8MM W/O BOSS
Datasheet Download
FX6A-20S-0.8SV2(71).pdf
Availability of FX6A-20S-0.8SV2(71)
QUANTITY
FX6A-20S-0.8SV2(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-20S-0.8SV2(71)
Internal Part NumberEIS-FX6A-20S-0.8SV2(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX6
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6A-20S-0.8SV2(71)
Related LinksFX6A-20S-, FX6A-20S-0.8SV2(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6A-20S-0.8SV2(71) Details Description
Related parts for FX6A-20S-0.8SV2(71)
RES ARRAY 7 RES 1.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 5V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH TQFP64-8 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 16PIN GOLD VERT WW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DSUB SCKT RR RELEASE CNTCT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411 datasheet.pdf