Hirose Electric Co Ltd FX6A-50S-0.8SV2(91)
FX6A-50S-0.8SV2(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX6A-50S-0.8SV2(91)
Brief Description
CONN RECEPT 50POS .8MM W/O BOSS
Datasheet Download
FX6A-50S-0.8SV2(91).pdf
Availability of FX6A-50S-0.8SV2(91)
QUANTITY
FX6A-50S-0.8SV2(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX6A-50S-0.8SV2(91)
Internal Part NumberEIS-FX6A-50S-0.8SV2(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesFX6
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.031" (0.80mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX6A-50S-0.8SV2(91)
Related LinksFX6A-50S-, FX6A-50S-0.8SV2(91) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX6A-50S-0.8SV2(91) Details Description
Related parts for FX6A-50S-0.8SV2(91)
CBL RIBN 22COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
BIT HEX 2.5MM 0.98" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 250V datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 8.2A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 LW SN/PB datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.140" 3MM 2LD datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH PLEN 70M datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W .1% RADIAL datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 IA CELL/ZB datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf