Hirose Electric Co Ltd FX8-140S-SV(21)
FX8-140S-SV(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX8-140S-SV(21)
Brief Description
CONN RECEPT 140POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8-140S-SV(21).pdf
Availability of FX8-140S-SV(21)
QUANTITY
FX8-140S-SV(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8-140S-SV(21)
Internal Part NumberEIS-FX8-140S-SV(21)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX8/FX8C Connectors
Standard Package10
SeriesFunctionMax™ FX8
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions140
Pitch0.023" (0.60mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights3mm, 4mm
Height Above Board0.089" (2.26mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8-140S-SV(21)
Related LinksFX8-140, FX8-140S-SV(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8-140S-SV(21) Details Description
Related parts for FX8-140S-SV(21)
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CBS LOCKING NYLON 7/16" datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
WIRE TIE LO PRO 120LB NAT 16.0" datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HNDLMP 13W230V50HZ 50'16-3CD W/S datasheet.pdf
RES 390 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP MICA 50PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf