Hirose Electric Co Ltd FX8C-120S-SV(71)
FX8C-120S-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-120S-SV(71)
Brief Description
CONN RECEPT 120POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-120S-SV(71).pdf
Availability of FX8C-120S-SV(71)
QUANTITY
FX8C-120S-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-120S-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX8C-120S-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions120
Pitch0.023" (0.60mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm
Height Above Board0.156" (3.96mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-120S-SV(71)
Related LinksFX8C-120, FX8C-120S-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-120S-SV(71) Details Description
Related parts for FX8C-120S-SV(71)
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 364 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT JR BMI PMRCPT DLRW V-0 datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.5A 250V datasheet.pdf
UMY3660 UNIVERSAL MAT YW -SC1 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf