Hirose Electric Co Ltd FX8C-80P-SV(62)
FX8C-80P-SV(62) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-80P-SV(62)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 80POS .6MM GOLD SMD
Datasheet Download
FX8C-80P-SV(62).pdf
Availability of FX8C-80P-SV(62)
QUANTITY
FX8C-80P-SV(62) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-80P-SV(62)
Internal Part NumberEIS-FX8C-80P-SV(62)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights5mm, 10mm
Height Above Board0.175" (4.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-80P-SV(62)
Related LinksFX8C-80, FX8C-80P-SV(62) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-80P-SV(62) Details Description
Related parts for FX8C-80P-SV(62)
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 15POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
IC INVERTER SGL SCHM TTL SOT-353 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 200MA SOT89-3 datasheet.pdf