Fox Electronics FXO-HC525-74.25
FXO-HC525-74.25 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC525-74.25
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 74.25MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC525-74.25.pdf
Availability of FXO-HC525-74.25
QUANTITY
FXO-HC525-74.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC525-74.25
Internal Part NumberEIS-FXO-HC525-74.25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC52
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency74.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)29mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC525-74.25
Related LinksFXO-HC5, FXO-HC525-74.25 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC525-74.25 Details Description
Related parts for FXO-HC525-74.25
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 1608 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 10TDFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOPWR datasheet.pdf
LED ARRAY HOLDER CL-L330 W/O CVR datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LV8805SV datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP11T PCB NONSHORT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 700MA AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf