Fox Electronics FXO-HC530-11.2896
FXO-HC530-11.2896 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC530-11.2896
Brief Description
OSC XO 11.2896MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC530-11.2896.pdf
Availability of FXO-HC530-11.2896
QUANTITY
FXO-HC530-11.2896 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC530-11.2896
Internal Part NumberEIS-FXO-HC530-11.2896
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency11.2896MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC530-11.2896
Related LinksFXO-HC53, FXO-HC530-11.2896 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC530-11.2896 Details Description
Related parts for FXO-HC530-11.2896
CONN FAKRA PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X8R 1210 datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 30W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf