Fox Electronics FXO-HC530-124.799
FXO-HC530-124.799 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC530-124.799
Brief Description
OSC XO 124.799MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC530-124.799.pdf
Availability of FXO-HC530-124.799
QUANTITY
FXO-HC530-124.799 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC530-124.799
Internal Part NumberEIS-FXO-HC530-124.799
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency124.799MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC530-124.799
Related LinksFXO-HC53, FXO-HC530-124.799 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC530-124.799 Details Description
Related parts for FXO-HC530-124.799
IDC CABLE - MCG50K/MC50M/X datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 1POS TIN PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 40MA 48 OHM SMD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
PANEL SWING PJU 17.90X15.99" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 62MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf