Fox Electronics FXO-HC530R-40
FXO-HC530R-40 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC530R-40
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC530R-40.pdf
Availability of FXO-HC530R-40
QUANTITY
FXO-HC530R-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC530R-40
Internal Part NumberEIS-FXO-HC530R-40
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC530R-40
Related LinksFXO-HC, FXO-HC530R-40 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC530R-40 Details Description
Related parts for FXO-HC530R-40
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8MSOP datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf