Fox Electronics FXO-HC535-38.4
FXO-HC535-38.4 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC535-38.4
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 38.4MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC535-38.4.pdf
Availability of FXO-HC535-38.4
QUANTITY
FXO-HC535-38.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC535-38.4
Internal Part NumberEIS-FXO-HC535-38.4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency38.4MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC535-38.4
Related LinksFXO-HC5, FXO-HC535-38.4 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC535-38.4 Details Description
Related parts for FXO-HC535-38.4
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 68PLCC datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 50-SEC 28-DIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CUTTER TIP ANGL FULL FLSH 4.53" datasheet.pdf
RES SMD 237K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.45M OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf