Fox Electronics FXO-HC535R-4.096
FXO-HC535R-4.096 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC535R-4.096
Brief Description
OSCILLATOR XO 4.096MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC535R-4.096.pdf
Availability of FXO-HC535R-4.096
QUANTITY
FXO-HC535R-4.096 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC535R-4.096
Internal Part NumberEIS-FXO-HC535R-4.096
TypeXO (Standard)
Frequency4.096MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC535R-4.096
Related LinksFXO-HC53, FXO-HC535R-4.096 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC535R-4.096 Details Description
Related parts for FXO-HC535R-4.096
CONN SOCKET HOUSING 2.5MM 22POS datasheet.pdf
RES SMD 109 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
BIT STEP 2 datasheet.pdf
RES 51K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE IR TOP 36KHZ datasheet.pdf