Fox Electronics FXO-HC730-162
FXO-HC730-162 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-162
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 162.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-162.pdf
Availability of FXO-HC730-162
QUANTITY
FXO-HC730-162 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-162
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-162
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency162MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-162
Related LinksFXO-HC, FXO-HC730-162 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-162 Details Description
Related parts for FXO-HC730-162
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
INLET IEC320 C14 SNAP 4.8MM TERM datasheet.pdf
CAP CER 1PF 500V 1111 datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V 1% BP 1812 datasheet.pdf
IC SAT TV RCVR DVB-T 48-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
TBF 24C 24#16 PIN SKT RECP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
26500 24C 24#20 S TH RECP LC datasheet.pdf
IC AMP RF LDMOS 20W DSO-20 datasheet.pdf