Fox Electronics FXO-HC730-66.2
FXO-HC730-66.2 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730-66.2
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 66.2MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730-66.2.pdf
Availability of FXO-HC730-66.2
QUANTITY
FXO-HC730-66.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730-66.2
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730-66.2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency66.2MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730-66.2
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC730-66.2 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730-66.2 Details Description
Related parts for FXO-HC730-66.2
RES SMD 523 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 26POS SMD datasheet.pdf
GYROSCOPE DUAL AXIS 16-LGA datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
MICRO 31C P 18" WHT JACKP NI datasheet.pdf