Yageo RT1206BRD071K91L
RT1206BRD071K91L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD071K91L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD071K91L.pdf
Availability of RT1206BRD071K91L
QUANTITY
RT1206BRD071K91L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD071K91L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD071K91L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD071K91L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD071K91L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD071K91L Details Description
Related parts for RT1206BRD071K91L
CAP CER 0.056UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL ULLGA6 datasheet.pdf
BATTERY CONTACT NEGATIVE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.3A 160 MOHM TH datasheet.pdf
RES 82 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN 4.1/9.5 JACK STR 50OHM datasheet.pdf