SSI Technologies Inc P51-15-G-N-P-4.5OV
P51-15-G-N-P-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-15-G-N-P-4.5OV
Brief Description
SENSOR 15PSI 1.2-20UNF-2A .5-4.5
Datasheet Download
P51-15-G-N-P-4.5OV.pdf
Availability of P51-15-G-N-P-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-15-G-N-P-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-15-G-N-P-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-15-G-N-P-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-15-G-N-P-4.5OV
Related LinksP51-15-G-, P51-15-G-N-P-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-15-G-N-P-4.5OV Details Description
Related parts for P51-15-G-N-P-4.5OV
IC MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 265KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC LI-ION PATT/PWR MGMT 120BGA datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .026DIA TINLEAD datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 100A HALF-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf