Vishay/Dale RLR20C1000FMBSL
RLR20C1000FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1000FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1000FMBSL.pdf
Availability of RLR20C1000FMBSL
QUANTITY
RLR20C1000FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1000FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1000FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1000FMBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1000FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1000FMBSL Details Description
Related parts for RLR20C1000FMBSL
MOSFET N-CH 55V 16A DPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 1.6MM NPN NO datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 6.5A 9 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf