Fox Electronics FXO-HC730R-37.5
FXO-HC730R-37.5 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730R-37.5
Brief Description
OSCILLATOR XO 37.5MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730R-37.5.pdf
Availability of FXO-HC730R-37.5
QUANTITY
FXO-HC730R-37.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730R-37.5
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730R-37.5
TypeXO (Standard)
Frequency37.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730R-37.5
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC730R-37.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730R-37.5 Details Description
Related parts for FXO-HC730R-37.5
RES 27K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 9.8304MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN SPRING 58POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
RES 360 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR CTLR BRUSHLESS 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.9A 38 MOHM SMD datasheet.pdf