Fox Electronics FXO-HC730R-55.296
FXO-HC730R-55.296 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730R-55.296
Brief Description
OSC XO 55.296MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730R-55.296.pdf
Availability of FXO-HC730R-55.296
QUANTITY
FXO-HC730R-55.296 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730R-55.296
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730R-55.296
TypeXO (Standard)
Frequency55.296MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730R-55.296
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC730R-55.296 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730R-55.296 Details Description
Related parts for FXO-HC730R-55.296
FINGER GUARD 120X120 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf