Fox Electronics FXO-HC730R-66.67
FXO-HC730R-66.67 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC730R-66.67
Brief Description
OSCILLATOR XO 66.67MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC730R-66.67.pdf
Availability of FXO-HC730R-66.67
QUANTITY
FXO-HC730R-66.67 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC730R-66.67
Internal Part NumberEIS-FXO-HC730R-66.67
TypeXO (Standard)
Frequency66.67MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC730R-66.67
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC730R-66.67 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC730R-66.67 Details Description
Related parts for FXO-HC730R-66.67
CAP POLYMER 100UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.140" datasheet.pdf
DSUB HD FE CONTACT 24-26 AWG S4 datasheet.pdf
CONN HSG INSERT SHELL M23 PANEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1W DO216 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf