Fox Electronics FXO-HC735-4.433
FXO-HC735-4.433 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-4.433
Brief Description
OSCILLATOR XO 4.433MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-4.433.pdf
Availability of FXO-HC735-4.433
QUANTITY
FXO-HC735-4.433 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-4.433
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-4.433
TypeXO (Standard)
Frequency4.433MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-4.433
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC735-4.433 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-4.433 Details Description
Related parts for FXO-HC735-4.433
SENS ACCEL X-AXIS +-50G 16-SOIC datasheet.pdf
BATT SLVR OX 1.55V BUTTON 11.6MM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
THERMISTOR PTC STANDARD +/-30% datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf