Fox Electronics FXO-HC735R-11.0592
FXO-HC735R-11.0592 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-11.0592
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-11.0592.pdf
Availability of FXO-HC735R-11.0592
QUANTITY
FXO-HC735R-11.0592 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-11.0592
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-11.0592
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-11.0592
Related LinksFXO-HC735, FXO-HC735R-11.0592 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-11.0592 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-11.0592
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
ATTENUATOR 0805 SMD 1 DB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 15W datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf
CAP FILM 7.5 NF 5% 2000VDC datasheet.pdf