Fox Electronics FXO-HC735R-53.125
FXO-HC735R-53.125 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-53.125
Brief Description
OSC XO 53.125MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-53.125.pdf
Availability of FXO-HC735R-53.125
QUANTITY
FXO-HC735R-53.125 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-53.125
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-53.125
TypeXO (Standard)
Frequency53.125MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-53.125
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC735R-53.125 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-53.125 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-53.125
RES 16.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSP 24BIT 100MHZ 196-MAPBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A DDPAK datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf