Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0058100R500A1L
Y0058100R500A1L picture photo
Mfg. Part Number
Y0058100R500A1L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100.5 OHM 0.3W 0.05% AXIAL
Datasheet Download
Y0058100R500A1L.pdf
Availability of Y0058100R500A1L
QUANTITY
Y0058100R500A1L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0058100R500A1L
Internal Part NumberEIS-Y0058100R500A1L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVTA
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100.5
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0058100R500A1L
Y0058100R500A1L Details Description
Related parts for Y0058100R500A1L
FIXED IND 15UH 1.5A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS R/A PRESS FIT datasheet.pdf
CONN RCPT LOPRO DL 68POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONN FML 80POS 4ROW SMD GOLD datasheet.pdf
RES 825 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 3W DO216AA datasheet.pdf