Amphenol Aerospace Operations SJTP02RE-20-39PA
SJTP02RE-20-39PA picture photo
Mfg. Part Number
SJTP02RE-20-39PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS BOX MNT PINS
Datasheet Download
SJTP02RE-20-39PA.pdf
Availability of SJTP02RE-20-39PA
QUANTITY
SJTP02RE-20-39PA Order Process
Ship out your order
Specifications of SJTP02RE-20-39PA
Internal Part NumberEIS-SJTP02RE-20-39PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 I & III, VG 96912, SJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SJTP02RE-20-39PA
Related LinksSJTP02RE, SJTP02RE-20-39PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
SJTP02RE-20-39PA Details Description
Related parts for SJTP02RE-20-39PA
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X2 YELLOW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 125VDC datasheet.pdf