Fox Electronics FXO-HC736-44.928
FXO-HC736-44.928 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736-44.928
Brief Description
OSC XO 44.928MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736-44.928.pdf
Availability of FXO-HC736-44.928
QUANTITY
FXO-HC736-44.928 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736-44.928
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736-44.928
TypeXO (Standard)
Frequency44.928MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736-44.928
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC736-44.928 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736-44.928 Details Description
Related parts for FXO-HC736-44.928
IC OPAMP JFET 20MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 32-LQFP datasheet.pdf
MOD CONV 1 THERMOCJ 0-10V 24VDC datasheet.pdf
IC FIFO 256X9 10NS 256BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO204AC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 500A 3TOWER datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/3.3V 2.5A 16QFN datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS TERMINAL BLOCK datasheet.pdf