Fox Electronics FXO-HC736R-19.6608
FXO-HC736R-19.6608 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-19.6608
Brief Description
OSC XO 19.6608MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-19.6608.pdf
Availability of FXO-HC736R-19.6608
QUANTITY
FXO-HC736R-19.6608 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-19.6608
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-19.6608
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency19.6608MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-19.6608
Related LinksFXO-HC736, FXO-HC736R-19.6608 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-19.6608 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-19.6608
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 2008 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf